Asennus
Aloitus on lähdettävä suoraan aloitusseinästä. Jos tilan seinät eivät ole suorassa kulmassa, päätetään ennen asennusta mitä seinää vasten viistosti leikatut laminaattilaudat sijoitetaan. Aloitetaan nurkasta ja asennetaan pontin pitkä kieleke huoneeseen päin. Jätetään vähintään 8 mm liikuntavara seinän ja ensimmäisen rivin väliin käyttämällä tarkoitukseen sopivia kiiloja. Taitetaan seuraava lauta vinosti edellisen päätyponttiin (2G) ja painetaan lauta sen jälkeen alas. Painettava päätypontti (5G) kiinnitetään liittämällä päädyt yhteen ja painamalla kevyesti siten että muoviliuska lukitsee pontin. Jatketaan samalla tavalla ensimmäinen rivi. Viimeinen lauta mitoitetaan ja seuraava rivi aloitetaan leikatulla palalla. Vierekkäisten lautojen limityksen on oltava vähintään 300 mm. Asennusta jatketaan nostamalla edellisen laudan päätyponttia (2G) 30? jotta pitkän sivun pontti saadaan paikalleen (ensin päätypontti, sitten pitkä sivu). Painettavan päätypontin (5G) asennus tapahtuu siten, että ensin liitetään pitkät sivut toisiinsa ja sitten painetaan päätypontti paikalleen lauta kerrallaan. Muistetaan lisätä kiiloja liikuntavaroihin työn edetessä. Läpivienneille on porattava halkaisijaltaan vähintään 16 mm suuremmat reiät. Liimataan irtopala takaisin paikalleen käyttämällä PVAC puuliimaa. Jos lattian korotus vaatii ovien karmien sahaamista, käytetään mittana lattialaudan palaa. Viimeinen lautarivi sahataan oikean levyiseksi siten että pontti on sahattu pois, huomioidaan 8 mm liikuntavara. Poistetaan asennus kiilat kun lattian asennus on valmis. Jalka-/liikuntasaumalistoja asennettaessa on huomioitava, etteivät ne saa estää lattian elämistä, ts. ne eivät saa olla kiinni laminaattilattiassa.
HOITO-OHJE
Yleiset olosuhteet
Laminaattilattia on luonnon materiaalia, joka elää johtuen ilmankosteuden vaihteluista. Liian suuren elämisen ja sen aiheuttamien vaurioiden estämiseksi huoneessa on säilytettävä normaali huonelämpötila, ja ilman suhteellisen kosteuden on oltava 30-75 %.
Ennakoivat toimenpiteet
Ovimatto laitetaan sekä oven sisä- että ulkopuolelle, jotta lika ja sora eivät kulkeudu lattialle ja kuluta sitä. Huonekalujen jalkoihin kiinnitetään huopapalat, jotta estetään tarpeettomien naarmujen ja jälkien syntyminen lattiaan. Pyörillä varustettujen tuolien ja pöytien kohdalla käytettävä siihen tarkoitettua lattiasuojaa.
Päivittäinen puhdistus:
Suoritetaan kuivamenetelmin, esim. imuroimalla. Tarvittaessa lattia nihkeä pyyhitään lähes kuivaksi väännetyllä mopilla/rätillä. Lattia saa kostua vain erittäin kevyesti.
VINKKI: Nihkeäpyyhityn lattian on oltava kuiva yhden minuutin kuluttua pyyhkimisen jälkeen. Tällöin on käytetty oikea määrä vettä.
Peruspuhdistus:
Jos käytetään puhdistusainetta, on sen pH-arvon oltava neutraali (pH 6-8).
Nihkeäpyyhinnän tarve määräytyy lattian käytön ja likaantumisen mukaan. Puhdistuksessa ei saa käyttää saippuaa tai polymeerejä sisältäviä aineita. Suositellaan laminaattilattioiden puhdistukseen tarkoitettua Laminaattipesua, jossa ei ole mukana saippuaa. Laminaattilattiaa ei vahata.
Tahrojen poistaminen
Mikäli lattiaan on tullut tahra, voi sen yrittää poistaa miedolla yleispuhdistusaineella (pH 6-8, joka ei sisällä saippuaa tai ammoniakkia). Tärkeintä on että kaikki tahrat pyritään poistamaan välittömästi. Hankalat tahrat ( mm.öljy, voide, rasva, huopakynä..) voidaan yrittää puhdistaa etyylialkoholilla tai lakkabensiinillä.